To tutaj powstały najważniejsze chasydzkie dynastie, żyli wielcy rabini i cadykowie, ale też działacze społeczni i polityczni, którzy kształtowali nie tylko społeczność żydowską, ale też wpływali na rozwój całego regionu. To tutaj w końcu mieszkały miliony Żydów – w sztetlach, wsiach, miastach i miasteczkach, dla których Galicja była i zawsze pozostała domem. Ogromna część Izraelczyków i diaspory żydowskiej ma swoje korzenie właśnie tutaj, na południ Polski, w Małopolsce.
Festiwal Kultury Żydowskiej od ponad 30 lat prezentuje nie tylko dziedzictwo żydowskie naszego kraju i regionu, ale też jego twórczą, współczesną kontynuację przez potomków małopolskich Żydów w Izraelu i Diasporze.
Wizyta na FKŻ jest więc nie tylko szansą do poznania współczesnej kultury żydowskiej, ale też całego bogatego kontekstu, w jakim przez wieki się rozwijała.
Przyjeżdżając na Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie i poznając żydowską historię Małopolski, możecie też poznać jej współczesne oblicze: region dynamicznie rozwijający się zarówno ekonomicznie, jak też kulturowo i społecznie. Małopolska dba o swoją historię i dziedzictwo. W naszym regionie można zobaczyć światowej klasy zabytki i jedne z najcenniejszych zbiorów muzealnych w Polsce. Ale to także zróżnicowana i unikatowa przyroda. W Małopolsce znajduje się jedyna w Europie pustynia, 6 z 23 Parków Narodowych, 11 Parków Krajobrazowych, 10 obszarów chronionego krajobrazu, 83 rezerwaty przyrody i ponad 2200 pomników przyrody, wyjątkowe pasma górskie Beskidu Sądeckiego, Tatr, czy Gorce i Pieniny!
Nasz region jest organizatorem wielu międzynarodowych, prestiżowych, ale również lokalnych wydarzeń kulturalnych, które bez względu na swoją rangę przyciągają rzesze gości. Wydarzenia te stanowią jednocześnie doskonała okazję do promocji Małopolski zarówno w kraju jak i za granicą. Dlatego też Województwo Małopolskie włącza się w organizację tych najbardziej strategicznych wydarzeń kulturalnych, aby zachęcić gości do głębszego poznania historii i współczesności Małopolski.