Witamy Was w 2025 roku!

Życzymy Wam, aby spełnił on wszystkie pokładane w nim nadzieje, przyniósł wiele inspiracji, pozytywnych emocji, radości i spokoju.

 

W minionym roku minęło 36 lat istnienia i działalności Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie. Pewnie nurtuje Was pytanie, dlaczego więc w roku 2024 odbył się 33., a nie 37. FKŻ.

Otóż dlatego, że na początku festiwal odbywał się co dwa lata: po pierwszej edycji w 1988, kolejne odbyły się w 1990, 1992 oraz 1994 i dopiero od tej 4. edycji FKŻ był organizowany co roku, chociaż wyjątkiem był też rok 2020, kiedy to z powodu pandemii odbył się Prolog 30. FKŻ, trwający aż przez 6 miesięcy na żywo i w internecie!

 

 

A jaki był ubiegłoroczny 33. FKŻ?

Możecie zobaczyć na stronie internetowej tej edycji oraz w serwisie YouTube, gdzie umieściliśmy klipy z koncertów 33. Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie oraz z wcześniejszych edycji – w tym oczywiście z naszego flagowego koncertu Szalom na Szerokiej! A jeżeli chcielibyście wrócić do festiwalowych wykładów – zapraszamy Was na nasz Spotify, gdzie udostępniamy je jako podcasty.

33. Festiwal Kultury Żydowskiej odbył się pod hasłem Szema Jisrael | Ahava.

Szema Jisrael to pierwsze słowa najważniejszej żydowskiej modlitwy, będącej nie tylko wyznaniem wiary, ale też deklaracją przynależności do Narodu Izraela.

Ahava z kolei to po hebrajsku miłość – pojawia się ona często w kontekście modlitwy Szema, ale też jest tym, czego w dzisiejszym świecie najbardziej potrzebujemy.

W programie 33. FKŻ nie mogło zabraknąć odwołań do tragedii 7 października na południu Izraela: spotkania z survivorami, wystawa prac artystów z zaatakowanych kibuców, filmy oraz debaty pokazały, jak mocno zmienił się świat żydowski po tej masakrze – nie tylko w Izraelu, ale też w całej Diasporze.

Ogromnym wsparciem w realizacji Festiwalu Kultury Żydowskiej są od zawsze wolontariusze.

 

Od kilku lat, dzięki wsparciu Unii Europejskiej poprzez Europejski Korpus Solidarności, nasz wolontariacki projekt The Machers zyskał prawdziwie międzynarodowy wymiar: przyjmujemy młodych ludzi z całego świata: w 2024 roku przyjechali z 16 krajów, w tym z Izraela, Nigerii, Azerbejdżanu, Tunezji, Turcji, Gruzji, Mołdawii, USA i wielu krajów UE. Zapraszamy ich na cały miesiąc do Krakowa, aby poznali kulturę żydowską, nauczyli się pracy przy tak dużym międzynarodowym wydarzeniu kulturalnym, a także aby przygotowali swój własny projekt artystyczny związany z kulturą żydowską, który staje się częścią programu FKŻ. W tym roku pod opieką Justyny Biernat przygotowali i nagrali audiobook z legendą żydowską z Czerniowiec – zapraszamy do posłuchania w wersji angielskiej i francuskiej!

Ponadto od 2023 roku przyjmujemy też wolontariuszy na pobyty długoterminowe: w tym roku Alexandra z Izraela i Lucie z Francji spędziły w Krakowie pół roku, pomagając nam w organizacji festiwalu oraz koordynując pracę pozostałych wolontariuszy.

Nasza działalność jest finansowana w całości z grantów, subwencji i darowizn. Wszystkim tym, dzięki którym w tym roku mogliśmy zrealizować nasze cele statutowe i gościć Was na Festiwalu Kultury Żydowskiej, na Marszu Pamięci, w Chederze oraz pośród wolontariuszy – serdecznie dziękujemy i prosimy o dalsze wsparcie. Dziękujemy również naszej publiczności – zawsze niezawodnej, otwartej na wyzwania, zainteresowanej rozmową – tworzącą ten festiwal.

Dziękujemy! Toda raba! Thank you!