Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie to największa prezentacja współczesnej kultury tworzonej przez Żydów na całym świecie.

W 1988 roku Janusz Makuch i Krzysztof Gierat postanowili przypomnieć społeczeństwu żydowską historię Polski i wkład Żydów w rozwój naszego kraju, jego kultury i społeczeństwa. Była to udana próba przywrócenia pamięci o polskich Żydach i upamiętnienia tych, którzy mieszkając w Polsce od wieków zostali albo wymordowani podczas Holokaustu, albo zmuszeni do emigracji w latach powojennych.

Z kameralnego wydarzenia FKŻ urósł do jednego z najważniejszych wydarzeń kulturalnych naszego miasta i kraju, jednym z najbardziej znanych poza granicami Polski. Jest jedną z najlepiej kojarzonych marek naszego miasta.

Każdego roku festiwal  prezentuje niemalże 200 wydarzeń (w programie głównym i towarzyszącym), gromadzi około 30 000 osób z całego świata, które biorą udział w warsztatach, wykładach, dyskusjach, zwiedzaniach oraz oczywiście w koncertach i innych wydarzeniach muzycznych.

150 artystów, wykładowców i instruktorów dzieli się z naszą publicznością swoimi doświadczeniami i dokonaniami w rozwijaniu kultury żydowskiej. Autentyczność i prawda są dla nas najważniejszymi wartościami.

Celem FKŻ jest pokazanie różnorodności i piękna kultury żydowskiej z całego świata. Głównym punktem odniesienia jest Izrael, gdzie rozwija się ona w sposób najbardziej naturalny.

Namiot FKŻ, fot. Michał Ramus
Koncert szabatowy: Maya Belsitzman i Matan Ephrat, fot. Michał Ramus
Namiot FKŻ, fot. Wojciech Krysiak
Maqamat, koncert w Muzeum Inżynierii i Techniki, fot. Wojciech Krysiak
Wykład Moniki Krajewskiej, for. Edyta Dufaj
Wykład Janusza Makucha, fot. Edyta Dufaj
Voices of Yemen, for. Michał Ramus
Spotkanie z Yakovem Mayerem, prowadzenie Karolina Przewrocka-Aderet, fot. Edyta Dufaj
fot Michał Ramus
Koncert Jarosława Bestera, fot. Wojciech Krysiak
Klezmerska potańcówka, fot. Edyta Dufaj
Warsztaty kaligrafii hebrajskiej, fot. Edyta Dufaj
Maqamat, fot. Michał Ramus
Warsztaty gaga z Natalią Iwaniec, fot Edyta Dufaj

Najbardziej znanym, wręcz kultowym wydarzeniem FKŻ jest koncert Szalom na Szerokiej.

 

W sobotnią noc plac przed Synagogą Starą wypełnia ponad 10 000 osób, które przez 6 godzin biorą udział w koncercie, który The New York Times nazwał żydowskim Woodstock.

 

Janusz Makuch,
twórca i dyrektor FKŻ:

 

 

FKŻ  rokrocznie prezentuje stan współczesnej kultury żydowskiej tworzonej we wszystkich zakątkach świata. Program jest w pełni arbitralny – ukazuje naszą osobistą wizję kultury żywej, pełnej zaskakujących przemian w czasie, wyrastającej z  różnorodnych źródeł inspiracji i inspirującej artystów wielu innych kultur.

FKŻ  rokrocznie prezentuje stan współczesnej kultury żydowskiej tworzonej we wszystkich zakątkach świata. Program jest w pełni arbitralny – ukazuje naszą osobistą wizję kultury żywej, pełnej zaskakujących przemian w czasie, wyrastającej z  różnorodnych źródeł inspiracji i inspirującej artystów wielu innych kultur.

Szanujemy przeszłość w jej czystej formie, jednak podążamy tam, gdzie z Tradycją zderza się Awangarda. Najciekawsze zjawiska mają miejsce poza murami kulturowych skansenów i nigdy nie schlebiają oczekiwaniom większości.

Od 1988 roku prezentujemy w większości niepokorną mniejszość żydowskich twórców, którzy czerpiąc mądrze i odważnie z przeszłości, otwierają nowy rozdział jednej z najstarszych i najciekawszych kultur świata.

FKŻ jest dowodem na to, że obok siebie istnieć mogą historia i współczesność, dogmatyzm i herezja, bez której wszelki postęp w kulturze byłby niemożliwy.

Zmienia się nasz język komunikacji ze światem, bo w zawrotnym tempie zmienia się sam świat. Dlatego mówimy do Was nowym językiem – językiem obrazów, gestów i dźwięków. Dzielimy się w zaskakujący sposób wiedzą wcale nie tajemną i wprowadzamy w świat muzyki, która niezależnie, czy inspirowana Biblią, rockiem, klezmer, afrobeatem, czy tysiącem innych źródeł – odzwierciedla żydowską współczesność i współczesne życie.

W kulturze powiedziano już niemal wszystko, niemal wszystko już było. Dlatego nieustannie poszukujemy nowych form artystycznego wyrazu dla fundamentalnych prawd i wartości żydowskiego życia. A także po to, aby odnaleźć kiedyś owo „niemal”.

 

FKŻ jest lustrem, w którym odbija się i skupia wszystko to, co wyznacza rytm i miejsce żydowskiej kultury we współczesnym świecie. Od ponad trzech dekad jesteśmy w centrum tego świata.

 

W roku 2012 na zaproszenie Festiwalu Kultury Żydowskiej izraelski multiinstrumentalista i artysta video – Kutiman – nakręcił klip pt. „Thru Krakow”,  promujący Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie. Była to część jego projektu „Thru the City”, w którym prezentuje Jerozolimę, Nowy Jork i Tokio.

 

 

Więcej informacji o działalności Festiwalu znajdziecie w menu u dołu strony,
a bieżące informacje – w naszych mediach społecznościowych.