Kuzmir / Kazimierz –
w poszukiwaniu utraconego czasu

 

Kuzmir, po polsku Kazimierz – żydowskie serce chrześcijańskiego Krakowa, szczodra kraina galicyjskich Żydów, przez wieki chroniona murami Tradycji; w nich bramy wiedzy, łez i miłosierdzia, ludzie spokojni, cisi, bogobojni. Rytm życia zgodny z zaleceniem Tory wyznacza wieczna powtarzalność świąt.  Jeśli się nad tym chwilę zastanowić, Kuzmir / Kazimierz był odrębnym światem, Arką Zbawienia na morzu Diaspory; byli tam wszyscy: od bożych chasydów, aż do syjonistów, wielcy rabini pochowani w tej ziemi i ci, których kości kryje Ziemia Izraela, adwersarze Arystotelesa, Rambama, Spinozy, kabaliści, mistycy, zbłąkane iskry boże, hebrajskie wersy Psalmów, Pieśni nad Pieśniami, i wszechobecny jidysz w sklepikach, piekarniach; zapach farby drukarskiej, dziegciu, bajgli, chałek, ryb w drewnianych kadziach przed synagogą Izaaka, rejwach słynnego targu na ulicy Szerokiej, co tydzień święty Szabat zbudowany z czasu, i oddech dzieci biegnących do szkoły.

Przez ponad pięćset lat czas był tu łaskawy, łagodne oko Boga nad pokoleniami, codzienność pobożności, uwielbienie wiedzy, dobroczynność i zwykłość, kolebka cywilizacji, nasz wspólny fundament, po którym zostało – co?

Siedem synagog –  siedem lamp Menory – niegdyś płonących żarliwą modlitwą, słynna jesziwa Rabbiego Remu, rozsiane wokół małe modlitewnie, cheder, bejt hamidrasz, czyli „dom nauki”, w którym młodzi chłopcy od świtu do nocy studiują Talmud, spierają się o komentarze, o komentarze do komentarzy, wszystko bowiem jest nieustannym komentarzem do tego, co już było, do tego, co ma być, choć co ma być, już było; Kuzmir / Kazimierz, Bait Chaim, Dom Życia, „mała Jerozolima”, Ir V’Em b’YisraelMiasto i Matka w Izraelu, Świątynia na wygnaniu, Jeśli cię zapomnę, Jeruszalajim / Kuzmir, niech uschnie moja prawica

W  roku 1988, w ślad za pokoleniami Żydów obecnych tu od ponad pięciu wieków, przybyliśmy na Kazimierz, dedykując im wszystkim Festiwal Kultury Żydowskiej. Od tamtej pory żyję w tym królestwie czasu utraconego w Mieście, którego dusza jest wypełniona po brzegi żydowską wiecznością. I to właśnie jej, tej jasnej duszy na ciemnym obrazie Kazimierza poświęcamy 34. Festiwal Kultury Żydowskiej.

Janusz Makuch

 

Więcej informacji na temat 34. Festiwalu Kultury Żydowskiej podamy na początku 2025 roku.

Jeżeli chcielibyście przesłać nam swoją propozycję do programu 34. festiwalu – wyślijcie ją na adres office@jewishfestival.pl

Rekrutacja wolontariuszy długoterminowych i krótkoterminowych rozpocznie się w styczniu 2025.

 

 

fot. Natan Krieger, ze zbiorów Archiwum Narodowego w Krakowie (Synagoga Stara)
fot. autor nieznany, ze zbiorów Archiwum Narodowego w Krakowie (synagoga Izaaka)