Tak: wracamy do synagogi Tempel!
Tak: wraca koncert „Szalom”!
Tak: wraca Koncert Kantorów!
Tak: wraca Frank London!

Kantoralne śpiewy, pieśni jidysz Mordechaja Gebirtiga, nowa muzyka klezmerska, utwory rebetiko z repertuaru Rozy Eskenazi, wyraziste brzmienie oud, energetyczna fuzja mizrahi i folk-rockowych dźwięków wschodniej części basenu Morza Śródziemnego – tak w czasie 34. Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie brzmieć będzie KUZMIR!
Jak co roku na przestrzeni czterech dekad, krakowski Kazimierz na kilka dni złączy w jedną pieśń muzykę żydowską w jej najbardziej nieoczywistych i różnorodnych odcieniach. Na co dzień gwarny miejskim zgiełkiem Kuzmir odmieni się i zabrzmi dźwiękami pełnymi pasji, miłości, szacunku dla tradycji, ale także wielkiej potrzeby tworzenia nowego. Obok wieloletnich Przyjaciół FKŻ-u i ich coraz więcej znaczących powrotów, gościć będziemy także muzyków z różnych stron świata, którzy do Krakowa przywiozą nowe, własne spojrzenie na muzykę żydowską.

Wielką radość sprawi nam powrót postaci, która zrewolucjonizowała muzykę klezmerską, jednocześnie pozostając tak blisko jej źródła – Franka Londona. Muzyk zaprezentuje świetnie przyjęty przez krytyków projekt „Chronika”. Artysta wystąpi również w zespole wybitnego amerykańskiego klarnecisty Michaela Winograda, wykonując materiał z przełomowej płyty z muzyką klezmerską TANZ Davida Tarrasa, w 70. rocznicę jej wydania. Odmienną opowieść snuć będą instrumentaliści pod wodzą Jarosława Bestera, który wspólnie z izraelską wiolonczelistką i wokalistką, Mayą Belsitzman wykonają pieśni jidysz – kompozycje legendarnego kazimierskiego barda Mordechaja Gebirtiga, zaaranżowane przez akordeonistę.
W kategorii powrotu możemy postrzegać także występ kantorów w Synagodze Tempel. Do Krakowa przyjadą Nissim Sa’al, Shimi Miller (syn zmarłego niedawno mistrza sztuki kantoralnej Benziona Millera) oraz Israel Rand. Kantorzy zaśpiewają w towarzystwie chóru z Jerozolimy. Muzyków poprowadzi maestro Yossi Shwarz, a akompaniować będzie Menachem Bristowski.
O pięknie muzyki bliskowschodniej, w jej najczystszej formie przypomną nam absolutnie genialni muzycy Ziryab Trio: Taiseer Elias, Nassim Dakwar oraz Zohar Fresco. Innych, równie fascynujących wrażeń dostarczy wspólny występ dwóch genialnych osobowości – izraelskiego multiinstrumentalisty Dudu Tassy z Jonnym Greenwoodem (Radiohead) oraz towarzyszącą im orkiestrą, wśród której pojawią się wokaliści z takich krajów jak Irak, Egipt, Syria i Tunezja. W czasie tegorocznej edycji FKŻ. przypomnimy także postać wybitnej grecko-żydowskiej śpiewaczki rebetiko Rozy Eskenazi, z której repertuarem zmierzą się wokalistka Veronika Varga z Węgier oraz grający na oud Andreas Andreou z Grecji.
Jak co roku nie zabraknie nam okazji do tańca!
O wyjątkową atmosferę zadbają także Mała Orkiestra Dancingowa, prowadzona przez Noama Zylberberga oraz Boom Pam z przebojami Arisa Sana i innych greckich klasyków, które królowały niegdyś w klubach całego Lewantu. Festiwalową przestrzeń wypełnią także dźwięki młodych polskich improwizatorów i przedstawicieli sceny niezależnej w ramach koncertu Nachum, poświęconego twórczości pochodzącego z Rzeszowa żydowskiego kompozytora Nachuma Sternheima. Ten niezwykle ciekawy zespół stworzą: Ola Bilińska, Ola Rzepka, Miłosz Pękala, Noam Zylberberg oraz Piotr Łyszkiewicz.
A w festiwalowym cyklu koncertów „Klasyka w południe” tym razem wystąpi DJZ Trio, czyli: Deborah Strauss, Jeff Warschauer i Zilyin Biret.
Do usłyszenia!
Ula Nowak
Szczegóły wszystkich koncertów poznacie na naszej stronie już po świętach Pesach i Wielkanocy, a bilety na koncerty będziecie mogli kupić od 5 maja – również przez naszą stronę.
Zapisz się na nasz newsletter, a te informacje i dostęp do sklepiku internetowego dostaniesz wcześniej, niż inni!
zdjęcia: Wojciech Krysiak, Michał Ramus,